Koronka do Ducha Świętego o miłość i mądrość

Teologiczne uzasadnienie

Żyjemy w czasach coraz szybszych przemian, kiedy brakuje czasu na spokojną analizę, czy konfrontację zasłyszanych czy przyjętych za pomocą mediów faktów. Sprawa dotyczy także religii czy duchowości, nie mówiąc już o przemyślnie organizowanych sidłach sekt i grup interesu. Dostrzegamy niebezpieczeństwo manipulacji, inteligentnych niedopowiedzeń, czy zwykłych prób wprowadzenia w błąd, by wymusić określone postępowanie w wymiarze osobistym czy społecznym. Można to określić czasem zamętu. Coraz wyraźniej zdajemy sobie sprawę, że o własnych siłach możemy nie podołać wymaganiom czasu, że nie wystarcza zwykła uczciwość, czy niewinność. Dodatkowo doświadczamy, jak określone wartości są wykoślawiane, wyszydzane i marginalizowane w życiu społecznym.

Aby bronić się przed tym, nie zagubić zwykłego zdrowego rozsądku i podejmować właściwe decyzje w świetle łaski (wiary) należy umacniać świadomie swą więź z Prawdą i Miłością, by nie ulec podstępom kłamstwa i niemiłosiernego stylu życia.

Jedną z tych form, obok życia sakramentalnego, nabożeństw czy modlitwy Kościoła istnieje obowiązek pogłębiania osobistego więzi z Duchem Prawdy i Miłości, którego posyła nam Chrystus z Ojcem, a którego zadaniem jest uświęcenie.

Relacja z Duchem Świętym może mieć różny charakter:od świadomego pogłębiania duchowości pneumatologicznej, której wyraz dał np. Jan Paweł II w encyklice „Dominum et vivificantem” (1986), poprzez uczestniczenie w Ruchu Odnowy w Duchu Świętym, czy teżw wymiarze eucharystycznym sprawowanie wotywy o Duchu Świętym, poprzez pogłębianie duchowości sakramentalnej (np. bierzmowania), poważne traktowanie siedmiu Jego darów, czy wielbienie Ducha Świętego przez litanie i inne modlitwy przyzywające Trzecią Osobę.

Po doświadczeniach mistycznych św. Faustyny Kowalskiej uświadamiamy sobie, że można wielbić określone atrybuty Boga w krótkich, powtarzanych jak kanony modlitwach (koronka do Bożego Miłosierdzia), co bardzo odpowiada współczesnej mentalności.

Chyba wszyscy dostrzegamy naglącą potrzebę wewnętrznego światła, koniecznego dziś- w czasach zamętu, pośród różnych opinii i interpretacji – do godnego i prawego życia, do pewniejszego pełnienia woli Bożej. Dotyczy to pasterzy, kapłanów, liderów ruchów, ludzi odpowiedzialnych w Kościele za różne sektory życia, a także teologów, których mądrość i roztropność jest dziś szczególnie potrzebna, a także całej „owczarni Pana”. Czy zatem można sobie zapewnić mocniejsze światło Ducha Świętego, zwłaszcza w trudnych sprawach? Owszem, jeżeli się o to świadomie modlimy.

Propozycja „nowoczesnej” koronki do Ducha Świętego

Wychodząc z takiego punktu widzenia ośmielamy się zaproponować Wam prosty akt strzelisty, sięgającego istoty Ducha Świętego, którą jest Boska Miłość, łącząca Ojca z Synem. Prosimy tę osobową Miłość, aby nas oświecała, prowadziła drogami prawdy, była naszym Kierownikiem w codziennych wyborach. Brzmi on: „Miłości, oświeć mnie” lub „Miłości, oświeć nas”, lub, gdy modlimy się w czyjejś intencji „Miłości, oświeć go, ją, ich”.

Kilkakrotne wypowiedzenie tej modlitwy przed sytuacjami, w których mamy podjąć szybką lub trudną decyzję, a których w życiu nie brakuje, przywołuje asystencję Ducha Świętego, Boże Światło i praktycznie wpływa na nasze zachowanie. Dowodzi, że pragniemy praktycznie żyć wolą Boga, a nie własnymi, okazjonalnymi rozwiązaniami.

W pełnym wymiarze chodziłoby o uwielbienie Ducha Świętego i poddanie się Jego prowadzeniu. Ważne jest, aby traktować Go jako Osobę, Przyjaciela, Kierownika, tego, który zna Prawdę i prowadzi nas do niej swoją Miłością. On chce nas obdarzyć również swoimi darami, ale najważniejsza jest Jego osobowa, mądra i miłująca obecność. Jego darów, oraz wyproszenie ich dla siebie czy dla określonych osób. Jeżeli komuś zależy na Osobie Ducha Świętego i Jego darach można zaproponować koronkę do Ducha Świętego, odmawiając według wzoru:

Na początku:

Trzy razy „ Chwała Ojcu” na cześć trzech Osób Boskich.

Na dużych paciorkach tradycyjną doksologię:

„Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku , teraz i zawsze, i na wieki, wieków. Amen”.

Na małych paciorkach 7×10,odpowiednio do liczy darów:

„Miłości, oświeć nas”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s